środa, 11 grudnia 2013

Wysokie podbicie. Co to takiego.

   Ilekroć pacjent opisuje swoje "stopne" dolegliwości słyszę o podbiciu. Nie wiem czy ta nazwa wiąże się z jakąś sugestią w kierunku podeszwy stopy, ale właśnie podeszwa/śródstopie jest nazywane podbiciem.
Samo podbicie natomiast, może być wysokie/ niskie. Jest to wysokość stopy (faktycznie) w okolicy śródstopia. Wysokie podbicie rozpoznamy po problemach w zakupie butów. Pantofle/kozaki nie wchodzą, mamy "za dużo" na wierzchu stopy, która po prostu nie mieści się do buta. Przy niskim podbiciu, w wielu butach będziemy mieli nadmierny luz. Istnieją zapisy mówiące, że niskie podbicie jest charakterystyczne dla pacjentów z płaskostopiem. Opuszczone śródstopie logicznie ma wywoływać obniżenie podbicia. Jednak w praktyce okazuje się to nieprawdą. Raczej stawiam tu na genetyczną budowę stóp. Problemy z krążeniem, obrzęki, bezpośrednio mogą powodować "wysokie podbicie".
   Rodzaj podbicia nie uważam za jakąś dolegliwość. Tak jak mamy różne kolory oczu, różne wysokości, różne rodzaje stóp tak i podbicie jeden ma wysokie, drugi niskie. Każde niesie za sobą jakieś plusy i minusy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz