wtorek, 11 czerwca 2013

Grzybica stóp

Grzybica stóp jest bardzo wstydliwym problemem. Może gdyby choroba ta miała inną nazwę to większej ilości ludzi przechodziła by przez gardło. Grzybicą stóp zarażamy się od innych ludzi, od zwierząt lub przez przedmioty, których wcześniej dotykał/używał chory.
   W swojej pracy spotkałam dwa rodzaje grzybicy stóp, z czego jeden rodzaj bardzo sporadycznie, a drugi to 95% przypadków. Nie wykluczam, że do zakażenia może dochodzić przez różne rodzaje grzybów. W najczęściej występującej grzybicy dochodzi do zainfekowania przestrzeni między palcami piątym i czwartym, w dalszym postępie choroby również między czwartym a trzecim palcem. W bardzo zaawansowanym stanie zakażenie obejmować może przestrzenie między wszystkimi palcami i część "przypalcową" przodostopia. Wygląda to tak, jakby skóra była odparzona, "zmorszała", z białym nalotem. Stale jest w tym miejscu wilgotna i ma charakterystyczny zapach. Według mnie lekko chlorowy ;). Najczęściej na tą dolegliwość chorują osoby z nadwagą i takie, u których stopy- ich palce- bardzo ściśle przylegają do siebie. Grzyby mają wtedy idealne warunki do rozwoju, wilgotno, ciepło i ciemno. Gdy palce są długie, a stopy szczupłe "wentylacja" bardzo utrudnia rozwój choroby, a szczerze mówiąc, przy takiej budowie stopy, nie spotkałam tej choroby nigdy.
   Leczenie jest dość długie, to znaczy w tydzień czy dwa tego się nie pozbędziemy. Ważne jest połączenie leczenia medycznego z ogromną dbałością o higienę. Należy bardzo często myć nogi, dokładnie wycierać między palcami (polecam jednorazowe papierowe ręczniki, aby grzyby nie zostały nam na ręczniku materiałowym), zmieniać skarpetki (prać je w wysokiej temperaturze), a buty niestety najlepiej zmienić na nowe, aby po wyleczeniu nie zarazić się wtórnie od własnych butów.
   Z reguły pacjent trafia sam do lekarza, choć są przypadki, w których zjawia się ktoś na zabieg pedicure'u kompletnie nieświadomy swojej choroby. Pedicurzysta mówi wówczas co pacjentowi/klientowi dolega i ma prawo odmówić wykonania zabiegu. Przy grzybicy stóp lekarz zapisuje leki głównie do stosowania miejscowego w postaci maści/kremów. Jeżeli sami widzimy  u siebie niepokojące zmiany, możemy pójść do apteki i poprosić mgr farmacji o jakiś lek. Jest dużo na rynku dostępnych bez recepty preparatów przeciwgrzybicznych . Nie polecam stosowania doustnych środków, gdyż bardzo obciążają wątrobę. a wcale nie działają szybciej. Od prawie 10 lat pracuję w gabinecie na  firmie Gehwol. W każdym ich produkcie zawarte są różne leki. Mają taki "psikacz" Krauterlotion, który najdalej po dwóch miesiącach stosowania całkowicie wyleczy chorą skórę. Mam pacjentów, którzy przeszli kilkumiesięczną kurację maściami- różnymi- dopiero po zastosowaniu Krauterlotionu problem znikł.
   Spotkałam się również z grzybicą nawracającą np. przy ogromnie koślawym paluchu (przy haluksie). Podkreśla to ulubienie występowania tej choroby w "ciasnych" miejscach. Należy wtedy mieć w domu preparat przeciwgrzybiczy i stosować go profilaktycznie raz na jakiś czas, a gdy pojawi się choćby maleńka zmiana od razu ją leczyć. Również chorzy na cukrzycę powinni bardzo pilnować stanu skóry stóp, ponieważ w ich przypadku leczenie może się bardzo przedłużać, jest też niebezpieczeństwo łatwości tworzenia się ran, które później bardzo trudno się goją.
   Drugim rodzajem grzybicy stóp, który spotkałam to grzybica całej podeszwy stopy, wygląda jak by masa drobnych odparzeń (małe białe popękane pęcherzyki, w środku "otwarte" bez białej skóry), lubi towarzyszyć temu- w zależności od stopnia zaawansowania- nadmierne rogowacenie. Przy tym rodzaju grzybicy należy postępować jak wyżej (przy grzybicy międzypalcowej). Najczęściej jest ona niewłaściwie diagnozowana i brana za nadmierne rogowacenie, a czasami za nadmierną potliwość. W obu przypadkach należy pamiętać o dezynfekcji używanych narzędzi do pielęgnacji stóp, aby nikt z rodziny się od nas nie zaraził, jak również myjmy detergentami po sobie brodziki w prysznicach, wanny czy miski w których moczymy chore nogi.
   Podstawowymi zaleceniami profilaktyki przeciwgrzybiczej są: noszenie obuwia ochronnego na basenach, pod -"publiczne"- prysznice, niewolno chodzić boso po hotelowych wykładzinach/dywanach, przymierzajmy buty w sklepach tylko na skarpetkę, a nie na gołą stopę, nośmy ubrania z przepuszczających powietrze materiałów, prowadźmy zdrową zbilansowaną dietę, aby podnieść odporność organizmu i nie nadużywajmy antybiotyków. Do tego dołóżmy dokładne wycieranie po myciu przestrzeni między palcami i stosowanie kremu pielęgnacyjnego- profilaktycznego z zawartością małej ilości np. clotrimazolu, a nasze stopy powinny być zawsze zdrowe i odporne na wszelkie "ataki" wstydliwych intruzów.

6 komentarzy:

  1. Coraz więcej ludzi narzeka, ze ma problem z grzybicą, a nie biora pod uwagę tego , że często sami się do tego przyczyniają. Wystarczy, że pójdą na basen bez klapek lub po prostu nie będą dbali o higienę osobistą i choćby minimalna pielęgnację stóp.
    A blok jest spoko ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja wiem o jeszcze jednej grzybicy hahahaha takiej naszej grzybicy wystepuje ona po dużym osłabieniu organizmu np po kuracji antybiotykowej czy przedłużającemu sie przeziębieniu na te grzyby dobrze działa clotrimazolum
    pozdrawiam Magda

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry, właśnie leczę swoją grzybicę. Przeraża mnie myśl pozbycia się wszystkich butów z szafy. Noszę buty skórzane, których cena niestety jest niemała i najzwyczajniej w świecie jest mi szkoda. Czy istnieją jakieś środki dezynfekujące obuwie, które działają?
    Pozdrawiam,
    Ola

    OdpowiedzUsuń
  4. tak, na pewno widziałam coś pod tym adresem u GEHWOL'a , a i rossman też ma jakieś "psikańce" Ja bym zaleciła nasypać sody i po 12 godzinach dokładnie "wyssać" ją z butów odkurzaczem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Grzybica stóp bywa uciążliwa i kłopotliwa, szczególnie jeśli zmiany pojawiają się między palcami. Ale są skuteczne leki dzięki którym można sobie z tymi dolegliwościami poradzić, zobaczcie na stronę https://baza-lekow.com.pl/daktarin-lek-ulotka-chpl-opinie-dawkowanie/ . Możecie zobaczyć jak ten krem stosować, jakie zamienniki możemy dostać w aptece.

    OdpowiedzUsuń