Podstawową sprawą kiedy tylko zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w poruszaniu się dziecka jest kontrola ortopedyczna. Zaznaczam to na samym początku, aby nie czekać z pewnymi sprawami, że samo się "wyrówna". U pediatry otrzymamy bez problemu odpowiednie skierowanie.
Problem stawiania stóp do środka dosyć często zachowuje się jako "odruch popieluchowy- pieluchowy" w zależności jak długo dziecko korzystało/ korzysta z pieluch. Wymuszenie na stawach biodrowych pozycji może mieć następstwa okresowego stawiania stóp do środka. Zalecana jest wtedy przeważnie obserwacja dziecka przez rodzica, zakładanie na godzinę dziennie butów odwrotnie prawy na lewą stopę- lewy na prawą, i kontrola u ortopedy po określonym przez lekarza czasie. Gdy z czasem problem nie znika, podejmowane są dalsze ustalenia/kroki. Bardzo prawdopodobne jest, że dziecko nieprawidłowo siedzi, np w siadzie klęcznym, ale pupą po jednej str pięt, albo jedną nogę ma wyprostowaną, a drugą zgiętą w kolanie i zrotowaną do wewnątrz. Takie pozycje są z reguły ulubionymi dla dziecka i regularnie "stosowane" powodują przykurcze mięśni w obrębie np stawu biodrowego i nie ma się co dziwić, że potem stopa albo i obie idą do środka. Zalecana jest wówczas ścisła kontrola przez rodzica prawidłowego siedzenia, tzn siad "po turecku"/nogi na kokardkę (dzieci lubią to określenie) lub stopy złączone na amen ;) Są dzieci, dla których siad skrzyżny jest bardzo niekomfortowy, więc nie należy zmuszać, siad na "amen" jest alternatywą. Nauczyć należy również prawidłowego siedzenia na krzesełku. 1) Krzesełko musi być odpowiedniej wysokości, aby dziecku nogi nie "dyndały", muszą mieć zetknięcie z podłogą. 2) Na podłodze stopy dziecka powinny być skrzyżowane.
Wiem, oczywiście łatwo mówić, nie będzie to proste zadanie, przez tydzień musimy być "katem" dziecka i pilnować do znudzenia i wymuszać, po tygodniu raczej się ten schemat utrwali i dziecko samo będzie prawidłowo siedziało. Zresztą wpłynie to bardzo korzystnie na przyszłość dla stóp i dla łydek. Niedopilnowanie w sumie tych drobiazgów zaowocuje w przyszłości ćwiczeniami, które już nie będą tak "niezauważalne" jak pilnowanie sposobu siedzenia.
Są też inne przyczyny stawiania stóp do środka, jednak w tym poście chciałam opisać to podstawowe, z którym większość rodziców ma do czynienia. Dlatego też na samym początku zaznaczyłam konieczność konsultacji ortopedycznej z każdą niby drobnostką, aby już na samym początku móc przedsięwziąć odpowiednie działania.
My byliśmy z naszą córką u ortopedy, zalecił ćwiczenia i obuwie ortopedyczne dla małej. Córka ma prawie 3 latka, więc sumiennie z nią ćwiczyliśmy coby problem nie narósł ale największą mordęgą było znalezienie obuwia... Szczerze mówiąc w końcu zdecydowaliśmy się zamówić buciki przez internet i skorzystaliśmy z oferty Arcopedico, i jesteśmy bardzo zadowoleni. Coraz częściej zauważamy, że dzięki dobrym bucikom i ćwiczeniom córa zaczyna inaczej układać stopy.
OdpowiedzUsuńmoje dziecko ma wkładki, jest poprawa ale nie całkowita, możliwe że decyzja o wkładkach padła nieco za późno, pozostaje nadzieja że jak podrośnie to będzie widziała jak chodzi "brzydko" i przez jakiś czas będzie to korygowała aż wejdzie w nawyk. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMam 34 lata, widze ze chodze do srodka, nie da sie tego skorygowac.
OdpowiedzUsuńPamiętam z takiego średniego dzieciństwa, że też mi na to zwracano uwagę, i Babcia tak mnie "przyparła" do muru i mnie niukała - stawiaj stopy równo- tak mi mówiła że zaczęłam stawiać je w końcu prawidłowo..... czym jesteśmy starsi tym łatwiej zmienić pewne nawyki. Proszę spróbować :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń