piątek, 15 listopada 2013

Zdrowie pedicurzysty przy wykonywaniu zabiegów

   Gdy pomyślimy o kimś pracującym przy naszych stopach czy dłoniach, często przed oczami pojawia nam się widok osoby przygarbionej/ skulonej i skupionej na pracy. Ale czy ktoś się zastanawiał dlaczego tak jest, czy jest to korzystne i czy można to zmienić?
   Jednym z podstawowych elementów nauczania w szkołach fizjoterapii jest nauka dbania o bezpieczeństwo własnego zdrowia. Chory terapeuta nie będzie w stanie pomóc pacjentowi. Zawód pedicurzysty w dużym stopniu tak jak fizjoterapeuty łączy się z narażeniem na przeciążenia kręgosłupa, a w następstwie z poważnymi chorobami zawodowymi. Rozpoczęcie pracy w zawodzie pedicure medycznego było dla mnie "niespodzianką od losu", a ponieważ po fizjoterapii dbanie o własne zdrowie jest automatyczne, tak też zabieg pedicure'u zaczęłam wykonywać zgodnie z wpojonymi zasadami. Najprościej było wykorzystać leżankę do masażu. Pacjent w każdym wieku czuje się na niej komfortowo, a wygoda wykonywania pedicure'u nieoceniona. Ważne jest dla mnie wygodne krzesełko z oparciem z regulowaną wysokością, aby móc się dopasować do każdego pacjenta indywidualnie. Nie rzadko wykorzystuję tę zasadę w domach osób nie mogących do mnie dojść. Jak się coś pokombinuje- zawsze coś się wymyśli ;). W pozycji takiej, nie trzeba się przygarbiać, aby lepiej widzieć, a i nasze kolana są wolne od ciężaru.
Drugim elementem bezpieczeństwa zawodowego to oczywiście aseptyka. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zarówno sobie jak i pacjentom ofiarować pełne bezpieczeństwo w trakcie używania narzędzi i innych pomocnych przedmiotów "kontaktowych". Dla nas ważne jest zabezpieczanie przed zarażeniem czy to chorobami dermatologicznymi czy tymi gorszymi- niewidocznymi np podczas nieplanowanego oczywiście skaleczenia pacjenta. Dzieje się to niezwykle rzadko, mam na myśli skaleczenie pacjenta i wiąże się ono z reguły z koniecznością naruszenia ciągłości skóry np przy wrośniętych paznokciach.
Trzecim zagrożeniem, o którym chcę napisać to po prostu pył. Pylica- choroba znana głównie u górników może dotyczyć i innych zawodów. Piekarz, hutnik, spawacz. Pedicurzysta również jest na tej liście, dlatego warto zadbać i o ten aspekt. Przydatne są różnego rodzaju maski i osłonki, jak również są frezarki z tzw odkurzaczem pyłu.
   Zagrożeń w tym zawodzie jest o wiele więcej, nie chcę jednak zniechęcać "nowych zapaleńców" ;). Jeżeli znajdzie się ktoś chętny do dyskusji w tym temacie, chętnie temat rozwinę :) .

1 komentarz: