czwartek, 29 sierpnia 2013

Operacja palców młotkowatych

   Tylu ilu zwolenników, tylu przeciwników..... Czy słusznie, czy za decyzją stoi tylko strach? Najczęściej dopiero gdy ktoś podejmie decyzję o operacji i przejdzie przez to sam to wie, że warto było. Komplikacje zawsze mogą się przytrafić. Z reguły krążą tajemnicze legendy, żeby nie operować, haluksy odrosną a wyprostowane palce znowu zmłotkowacieją. Takich opinii możemy się nasłuchać od wielu osób, a czy ktoś spotkał osobiście osobę operowaną niezadowoloną? Przez wiele lat pracy "bezpośrednio w temacie" spotkałam jedną osobę niezadowoloną z operacji. I to nie była źle wykonana operacja, tylko nie zostało tej osobie wszystko wytłumaczone przed czego ma się spodziewać po zabiegu.
   Palce młotkowate z reguły operuje się gdy nie można nawet biernie uzyskać pełnego wyprostu w stawach między paliczkowych (bliższym lub dalszym).O palcach młotkowatych pisałam tu: Palce młotkowate Chirurg-ortopeda koryguje krzywy palec i umieszcza drut na 5-6 tygodni. Na ten czas mamy różne zalecenia, między innymi częstego trzymania nogi wyżej, aby zapobiec obrzękom, opatrunki, możliwe że będzie konieczne noszenie specjalnego buta. Wszystko jest uzależnione od stopnia podgięcia młotkowatego palca, który to palec i który staw oraz w jakim wieku podejmujemy się korekcji. Dolegliwości bólowe po operacji oczywiście mogą wystąpić w różnym nasileniu. Często zależy to też od naszego nastawienia i indywidualnej wrażliwości. Najgorsze są z reguły pierwsze 3 dni, ale w tym czasie przebywa się jeszcze w szpitalu i w razie potrzeby podane nam zostaną środki przeciwbólowe. Potrzebna może okazać się również rehabilitacja, ale to też indywidualnie zleca lekarz.
   Wspaniały efekt końcowy to nie tylko prosty palec/palce, ale również w 99% koniec ze zrogowaceniami powstałymi skutkiem palca młotkowatego. Ponieważ na skórę stopy przestaną naciskać patologicznie od środka elementy kostne, skóra zacznie się regenerować i w miejscach gdzie były modzele czy nagniotki stanie się ona miękka i ładna. Na koniec dodaję fotkę stópki mojej pacjentki po operacji. Był duży haluks i II palec młotkowaty z wszelkimi "dobrodziejstwami" tworzącymi się przy tej wadzie. Niestety robienie zdjęć stopom jest bardzo trudne, nawet stopy idealne uzyskują na fotkach zarys możliwej wady w przyszłości. Nie wiem czy to sprawa aparatu, światła, czy doświadczenia...hehehe. Niestety nie zrobiłam zdjęcia przed zabiegiem, ale pacjentka wybiera się "na drugą nogę", a przed operacją będzie pewnie u mnie na pedicurze, więc będzie zdjęcie przed i po. Na zdjęciu zamieszczonym poniżej zaręczam, poprawa 1000000% :) i zadowolenie właścicielki :).40 komentarzy:

 1. mam pytanie, czy po takiej operacji palec normalnie "działa"? Tzn. czy ma pełną ruchomość ? Miałam podobny zabieg i nie mogę zginać operowanego palca.
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 2. Staw jest usztywniony, przed zabiegiem o wszystkim powinien informować operator...... niestety coś za coś :( Na pewno lepsze to niż ból, zniekształcenie nieestetyczne, tworzenie się odcisku, i dziesięć innych "atrakcji" z niemożnością kupienia wygodnego obuwia włącznie.....

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem po operacji palcy młoteczkowatych i noszę buty ortopedyczne ,drugi palec przy paliczku bliższym zaczął się ruszać a był sztywny :(:(czy cos nie tak jest ???proszę o odp!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. a w którym stawie był przykurcz zgięciowy- młoteczek? w międzypaliczkowym bliższy czy dalszym? Może na świeżo po zabiegu był obrzęk i jak zszedł to ruchomość wróciła, a palec w stawie międzypaliczkowym dalszym rusza się? Wszelki info powinni udzielić w przychodni przyszpitalnej na kontroli, myślę, że można z niepokojącym pytaniem również do nich zadzwonić, albo umówić się za wizytę. Ja nie mogę odp na to pytanie, bo nie byłam przy operacji i nie wiem co tam wykonano....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obu dwóch był przykurcz w stawie między paliczkowym nie rusza się palce wszystkie są spuchnięte kontrolę mam dopiero 9kwietnia.Czy w ogóle po takim zabiegu bedę ruszać później palcami w sensie zgiąć i wyprost?

   Usuń
 5. Najprawdopodobniej ruchomości nie będzie, ciągle mnie zadziwia jak można przed zabiegiem nie wytłumaczyć wszystkiego pacjentowi..... :( Usztywnia się ten staw w celu zapobiegania nawrotom. Czyli jak rozumiem przykurcz był i w międzypaliczkowym bliższym i dalszym, bo mamy dwa stawy międzypaliczkowe w palcach II-V....

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak na jednej nodze paliczek dalszy i bliższy był operowany dziękuję za odpowiedź:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam wydłużenie zginacza długiego palców od 2-5 oraz artrodeze między paliczkowa poprzez drut K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I czy po dwóch tygodniach zdjęcia gipsu palec może zacząć się ruszać?

   Usuń
 8. Artrodeza, zwana również sztuczną ankylozą jest operacyjnym wytworzeniem w stawie osteogenezy pomiędzy dwiema kośćmi wskutek interwencji chirurgicznej i ma na celu trwałe usztywnienie stawu uniemożliwiając jego późniejsze zginanie.
  to jest tłumaczenie encyklopedyczne, więc nie powinien się ruszać......... może zgłosić się na wcześniejszą kontrolę....... a bolesności nie ma?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie nie boli mnie tak jest prosty jak noga jest na podłożu tylko jak dotknę to się lekko zgina

  OdpowiedzUsuń
 10. Może to tylko takie "tkankowe" wrażenie, a w sensie strikte jest jednak nieruchomy? Tak czy inaczej trzeba czekać do wizyty i skonsultować :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może i tak tkanka niestety nie znam się na tym i będę musiała poczekać do kontroli :)

  OdpowiedzUsuń
 12. miałam wykonany zabieg wydłużania więzadła w drugim palcu u stopy jestem 5 tygodni po zabiegu nadal noszę drucik jednak niepokoi mnie to że palec stał się czerwony i opuchniety a wcześniej było w porządku czy to normalne?

  OdpowiedzUsuń
 13. Proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym, jedna moja pacjentka miała zasinienie przez około 2-mc-e, wrażenie opuchnięcia jest do dziś, nic się nie dzieje, nie boli, palec prosty itd. Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bez całkowitego "osobistego" zapoznania przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 14. czy po takim zabiegu palec będzie się normalnie zginał ? drut miałem wyciągany tydzień temu a palec ciągle jest sztywny co uniemożliwia też poruszanie pozostałymi miałem podobnie jak poprzednia pytająca wydłużanie więzadeł u drugiego palca

  OdpowiedzUsuń
 15. Może być "sztywny" na stałe, proszę zapytać lekarza prowadzącego, są różne techniki operacyjnej korekty, więc nie umiem odpowiedzieć, przepraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam.Jestem tydzień po operacji 2 palca młotkowatego miałam go zbyt długiego i obolałego i jestem rozczarowana bo przy zmianie opatrunku nie widzę różnicy w długości a miał być krótszy by nie bolał podczas chodzenia czy po zejściu opuchlizny on się jeszcze skróci???

  OdpowiedzUsuń
 17. Trudno mi tu dywagować na temat jego długości.... hm, a dr obiecał że będzie krótszy? Bo teoretycznie- operacyjnie w sumie nie powinien ulec zmianie, poza ewentualnym wydłużeniem w skutek usunięcia przykurczu zgięciowego. Ale młoteczek usunięty?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  ja 7 tyg temu miałam operację skrócenia 2 i 3 palca prawej i lewej stopy PIP. Założony implant Smart toe. Palce są lekko opuchnięte, mam wrażenie, że po spodem stopa też jest lekko opuchnięta. Co mnie martwi to to,że palce 2 u lewej stopy i 2 i 3 u prawej stopy są uniesione ku górze zamiast opadać ku dołowi jak reszta palców. Czy dzięki rehabilitacji one opadną ku dołowi? Martwię się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dokładnie to samo, niestety zostało, doktor robił poprawkę i na jeden palec pomogło, a drugi jakby się skrócił i wykrzywił..i już sama nie wiem co z tym zrobić, nie wyglada to dobrze, operowałam w Poznaniu, a Ty gdzie jeśli można zapytać?

   Usuń
  2. nie wiem czy osoba która pisała ten komentarz w listopadzie odpowie i w ogóle znajdzie pytanie..... ja polecam szpital w Otwocku, moje pacjentki zachwalają, mam też jedną która robiła" stopy w Warszawie na Solcu, szpital brzydki ale też ponoć super wyniki :) pozdrawiam

   Usuń
 19. Pierwszą rzeczą o której napiszę to to, że bardzo dużo jest pytań po poważnych zabiegach, wszystkie przypadki są BARDZO INDYWIDUALNE i nie można na pytania tak zwyczajnie odpowiedzieć. Każdy przypadek jest inny. Zawsze , ale to zawsze i w każdej dziedzinie z niepokojącymi sprawami/pytaniami zgłaszamy się do źródła, czyli tam gdzie nam zabieg wykonywano i najlepiej będą wiedzieli co może być niepokojące a co normalne. Niestety wielu lekarzy uważa się za mistrzów i nie omawiają szczegółowo z pacjentem co i jak będzie czy może być....
  Palce mogą pozostać lekko uniesione, 7 tyg to dość wcześnie, możliwe, że rehabilitacja sprowadzi je do prawidłowej pozycji. Czasami jednak zostają "nie takie" lecz trzeba rozważyć to w innej kategorii, po operacji zniknęło coś co bolało czy bardzo szpeciło, więc jest poprawa...... Jak coś niejasno piszę ;) proszę dodatkowo dopytywać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście tak jak Pani zasugerowała staram się widzieć i widzę jasne strony zabiegu i cieszę się, że został przeprowadzony. Mam nadzieję, że rehabilitacja pomoże i palce ułożą się naturalnie ku dołowi. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

   Usuń
 20. W grudniu przeszłam operację prawej stopy - palec młotkowaty i halux . Obydwa palce są usztywnione drutami , noszę też specjalny but. Okolo 1 miesiąc po operacji zauważyłam , że drut w palcu młotkowatym powoli wysuwa się na zewnątrz i wystaje już okolo 1cm. Martwi mnie to , czy nie dzieje się coś złego , poza tym bardzo mi przeszkadza , bo szarpie opatrunki , pościel i w ogóle. Do kolejnej kontroli w poradni mam jeszcze przeszło 2 tygodnie . Proszę o radę , czy mam cierpliwie czekać , czy szukać pomocy natychmiast. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Proszę zadzwonić do rejestracji poradni i powiedzieć o sytuacji. wiem że druty po czasie w którym muszą być w pacjencie, bardzo lekko się wyjmuje bezboleśnie, więc możliwe, że świetnie się goi i one są "gotowe" ;) do wyjęcia, ale o tym decyduje lekarz operator. Na pewno nie można sobie nimi bezproblemowo majdrować ;). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Powtórnie proszę o wyjaśnienie i poradę . Jestem 7 tydzień już po operacji palca młotkowatego i haluxa. Zaczęłam już całkiem nieźle chodzić bez buta ortopedycznego . Dziś dopadł mnie mnie nagły i bardzo silny bó piszczeli tej właśnie nogi . Czy może to być coś groźnego , czy może po prostu boli w wyniku przeforsowania ? . Martwię się bardzo . Czy iść do lekarza czy dać nodze odpocząć? Proszę o radę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. możliwe, że w trakcie chodu wykonuje się kompensacja ruchu i boli mięsień piszczelowy przedni, raczej to nic wielkiego, z czasem wszystko się wyrówna, przecież stopa była długi czas po operacji używana tylko troszkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. witam serdecznie jestem 7 ms po operacji hallux i mlotkowaty palec, co mnie martwi palec mlotkowaty jest tak krzywy (podczas noszenia druta byl prosty) ze wyglada jak by jego gorna czesc byla od innej stopy albo miala zaraz odpasc...lekarz na kontroli powiedzial ze "taka moja uroda ze to dochodzi do siebie do roku czasu) ale martwi mnie to bo pomimo usuniecia halluxa dalej sie wstydze stopy....ten palec nie wyglada normalnie malo tego mlotkowaty wygladal lepiej....

  OdpowiedzUsuń
 26. 1) proszę jednak nabrać troszkę cierpliwości, że palec powróci do jako takiego "wyglądu" 2) czasami tak się zdarza, że po długotrwałym zniekształceniu zgięciowym, skóra palca szczególnie w miejscu "młotka" rozciąga się latami i po operacji jest tego "ciałka" nieco za dużo stąd wrażenie grubszego palca itd..... 3) utrzymywanie dalej w czasie zniekształcenia nie miało by sensu, z wiekiem wada postępuje, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zniekształca paznokcie, które często zaczynają wrastać i nic z nimi nie można w zasadzie zrobić, proszę znaleźć również jakieś pozytywy, bo na pewno są.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja też operowałam sobie dwa palce młotkowate. Operację miałam przeprowadzoną z użyciem takich malutkich implantów, które zostają na zawsze - smart toe. (Na szczęście nie była to operacja wykonana na druty, bo podobno potem je wyjmują na żywca:/) Wszystkim zmagającym się z problemem palców młotkowatych polecam udać się do specjalistów, którzy wykonują takie operacje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dziękuję za udział w "dyskusji" :) i polecenie nowej metody. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. witam, jestem zapisana na taki zabieg, czy zwyrodnienie stawów nie przeszkadza w przeprowadzeniu tego zabiegu?

  OdpowiedzUsuń
 30. witam, nie przeszkadza, ale w przyszłości istnieje taka możliwość że dojdzie do ponownego zwyrodnienia :/ tak czy inaczej warto taki zabieg przeprowadzić dla ulgi w chodzeniu, aby nie tworzyły się odciski/modzele na wierzchu palca młotkowatego i oczywiście aby pasowały buty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Chciałabym się dowiedzieć czy możliwe jest skorygowanie palców młotkowatych z jednoczesnym ich skróceniem? Proszę o poradę gdzie najlepiej wykonać zabieg.Najlepiej w okolicach Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie pamiętam w tej chwili czy to dawny szpital kolejowy w Otwocku czy w Aninie.... ale raczej każdy lekarz będzie wiedział, z resztą jak Pani wpisze w google szpital kolejowy/były kolejowy Otwock czy Anin to się wyświetli i przyjmuje dr Edmund/Edward Dubies i on jest tak zachwalany w tych sprawach. Na pewno dojdziecie do porozumienia co i jak zrobić. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, jestem 5 dni po operscji haluksa i palca mlotkowatego, niestety dzis niefortunnie wyszedl mi drut z palca, czy ktos mial taka sytuacje? Co teraz robic,?

  OdpowiedzUsuń
 35. oczywiście proszę zadzwonić do pielęgniarek na oddział gdzie byłą operacja i spytać, nie pierwszy taki przypadek ;) ale trzeba skonsultować koniecznie, Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń