czwartek, 29 sierpnia 2013

Operacja palców młotkowatych

   Tylu ilu zwolenników, tylu przeciwników..... Czy słusznie, czy za decyzją stoi tylko strach? Najczęściej dopiero gdy ktoś podejmie decyzję o operacji i przejdzie przez to sam to wie, że warto było. Komplikacje zawsze mogą się przytrafić. Z reguły krążą tajemnicze legendy, żeby nie operować, haluksy odrosną a wyprostowane palce znowu zmłotkowacieją. Takich opinii możemy się nasłuchać od wielu osób, a czy ktoś spotkał osobiście osobę operowaną niezadowoloną? Przez wiele lat pracy "bezpośrednio w temacie" spotkałam jedną osobę niezadowoloną z operacji. I to nie była źle wykonana operacja, tylko nie zostało tej osobie wszystko wytłumaczone przed czego ma się spodziewać po zabiegu.
   Palce młotkowate z reguły operuje się gdy nie można nawet biernie uzyskać pełnego wyprostu w stawach między paliczkowych (bliższym lub dalszym).O palcach młotkowatych pisałam tu: Palce młotkowate Chirurg-ortopeda koryguje krzywy palec i umieszcza drut na 5-6 tygodni. Na ten czas mamy różne zalecenia, między innymi częstego trzymania nogi wyżej, aby zapobiec obrzękom, opatrunki, możliwe że będzie konieczne noszenie specjalnego buta. Wszystko jest uzależnione od stopnia podgięcia młotkowatego palca, który to palec i który staw oraz w jakim wieku podejmujemy się korekcji. Dolegliwości bólowe po operacji oczywiście mogą wystąpić w różnym nasileniu. Często zależy to też od naszego nastawienia i indywidualnej wrażliwości. Najgorsze są z reguły pierwsze 3 dni, ale w tym czasie przebywa się jeszcze w szpitalu i w razie potrzeby podane nam zostaną środki przeciwbólowe. Potrzebna może okazać się również rehabilitacja, ale to też indywidualnie zleca lekarz.
   Wspaniały efekt końcowy to nie tylko prosty palec/palce, ale również w 99% koniec ze zrogowaceniami powstałymi skutkiem palca młotkowatego. Ponieważ na skórę stopy przestaną naciskać patologicznie od środka elementy kostne, skóra zacznie się regenerować i w miejscach gdzie były modzele czy nagniotki stanie się ona miękka i ładna. Na koniec dodaję fotkę stópki mojej pacjentki po operacji. Był duży haluks i II palec młotkowaty z wszelkimi "dobrodziejstwami" tworzącymi się przy tej wadzie. Niestety robienie zdjęć stopom jest bardzo trudne, nawet stopy idealne uzyskują na fotkach zarys możliwej wady w przyszłości. Nie wiem czy to sprawa aparatu, światła, czy doświadczenia...hehehe. Niestety nie zrobiłam zdjęcia przed zabiegiem, ale pacjentka wybiera się "na drugą nogę", a przed operacją będzie pewnie u mnie na pedicurze, więc będzie zdjęcie przed i po. Na zdjęciu zamieszczonym poniżej zaręczam, poprawa 1000000% :) i zadowolenie właścicielki :).102 komentarze:

 1. mam pytanie, czy po takiej operacji palec normalnie "działa"? Tzn. czy ma pełną ruchomość ? Miałam podobny zabieg i nie mogę zginać operowanego palca.
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 2. Staw jest usztywniony, przed zabiegiem o wszystkim powinien informować operator...... niestety coś za coś :( Na pewno lepsze to niż ból, zniekształcenie nieestetyczne, tworzenie się odcisku, i dziesięć innych "atrakcji" z niemożnością kupienia wygodnego obuwia włącznie.....

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem po operacji palcy młoteczkowatych i noszę buty ortopedyczne ,drugi palec przy paliczku bliższym zaczął się ruszać a był sztywny :(:(czy cos nie tak jest ???proszę o odp!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. a w którym stawie był przykurcz zgięciowy- młoteczek? w międzypaliczkowym bliższy czy dalszym? Może na świeżo po zabiegu był obrzęk i jak zszedł to ruchomość wróciła, a palec w stawie międzypaliczkowym dalszym rusza się? Wszelki info powinni udzielić w przychodni przyszpitalnej na kontroli, myślę, że można z niepokojącym pytaniem również do nich zadzwonić, albo umówić się za wizytę. Ja nie mogę odp na to pytanie, bo nie byłam przy operacji i nie wiem co tam wykonano....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obu dwóch był przykurcz w stawie między paliczkowym nie rusza się palce wszystkie są spuchnięte kontrolę mam dopiero 9kwietnia.Czy w ogóle po takim zabiegu bedę ruszać później palcami w sensie zgiąć i wyprost?

   Usuń
 5. Najprawdopodobniej ruchomości nie będzie, ciągle mnie zadziwia jak można przed zabiegiem nie wytłumaczyć wszystkiego pacjentowi..... :( Usztywnia się ten staw w celu zapobiegania nawrotom. Czyli jak rozumiem przykurcz był i w międzypaliczkowym bliższym i dalszym, bo mamy dwa stawy międzypaliczkowe w palcach II-V....

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak na jednej nodze paliczek dalszy i bliższy był operowany dziękuję za odpowiedź:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam wydłużenie zginacza długiego palców od 2-5 oraz artrodeze między paliczkowa poprzez drut K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I czy po dwóch tygodniach zdjęcia gipsu palec może zacząć się ruszać?

   Usuń
 8. Artrodeza, zwana również sztuczną ankylozą jest operacyjnym wytworzeniem w stawie osteogenezy pomiędzy dwiema kośćmi wskutek interwencji chirurgicznej i ma na celu trwałe usztywnienie stawu uniemożliwiając jego późniejsze zginanie.
  to jest tłumaczenie encyklopedyczne, więc nie powinien się ruszać......... może zgłosić się na wcześniejszą kontrolę....... a bolesności nie ma?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie nie boli mnie tak jest prosty jak noga jest na podłożu tylko jak dotknę to się lekko zgina

  OdpowiedzUsuń
 10. Może to tylko takie "tkankowe" wrażenie, a w sensie strikte jest jednak nieruchomy? Tak czy inaczej trzeba czekać do wizyty i skonsultować :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może i tak tkanka niestety nie znam się na tym i będę musiała poczekać do kontroli :)

  OdpowiedzUsuń
 12. miałam wykonany zabieg wydłużania więzadła w drugim palcu u stopy jestem 5 tygodni po zabiegu nadal noszę drucik jednak niepokoi mnie to że palec stał się czerwony i opuchniety a wcześniej było w porządku czy to normalne?

  OdpowiedzUsuń
 13. Proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym, jedna moja pacjentka miała zasinienie przez około 2-mc-e, wrażenie opuchnięcia jest do dziś, nic się nie dzieje, nie boli, palec prosty itd. Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bez całkowitego "osobistego" zapoznania przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 14. czy po takim zabiegu palec będzie się normalnie zginał ? drut miałem wyciągany tydzień temu a palec ciągle jest sztywny co uniemożliwia też poruszanie pozostałymi miałem podobnie jak poprzednia pytająca wydłużanie więzadeł u drugiego palca

  OdpowiedzUsuń
 15. Może być "sztywny" na stałe, proszę zapytać lekarza prowadzącego, są różne techniki operacyjnej korekty, więc nie umiem odpowiedzieć, przepraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam.Jestem tydzień po operacji 2 palca młotkowatego miałam go zbyt długiego i obolałego i jestem rozczarowana bo przy zmianie opatrunku nie widzę różnicy w długości a miał być krótszy by nie bolał podczas chodzenia czy po zejściu opuchlizny on się jeszcze skróci???

  OdpowiedzUsuń
 17. Trudno mi tu dywagować na temat jego długości.... hm, a dr obiecał że będzie krótszy? Bo teoretycznie- operacyjnie w sumie nie powinien ulec zmianie, poza ewentualnym wydłużeniem w skutek usunięcia przykurczu zgięciowego. Ale młoteczek usunięty?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  ja 7 tyg temu miałam operację skrócenia 2 i 3 palca prawej i lewej stopy PIP. Założony implant Smart toe. Palce są lekko opuchnięte, mam wrażenie, że po spodem stopa też jest lekko opuchnięta. Co mnie martwi to to,że palce 2 u lewej stopy i 2 i 3 u prawej stopy są uniesione ku górze zamiast opadać ku dołowi jak reszta palców. Czy dzięki rehabilitacji one opadną ku dołowi? Martwię się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dokładnie to samo, niestety zostało, doktor robił poprawkę i na jeden palec pomogło, a drugi jakby się skrócił i wykrzywił..i już sama nie wiem co z tym zrobić, nie wyglada to dobrze, operowałam w Poznaniu, a Ty gdzie jeśli można zapytać?

   Usuń
  2. nie wiem czy osoba która pisała ten komentarz w listopadzie odpowie i w ogóle znajdzie pytanie..... ja polecam szpital w Otwocku, moje pacjentki zachwalają, mam też jedną która robiła" stopy w Warszawie na Solcu, szpital brzydki ale też ponoć super wyniki :) pozdrawiam

   Usuń
 19. Pierwszą rzeczą o której napiszę to to, że bardzo dużo jest pytań po poważnych zabiegach, wszystkie przypadki są BARDZO INDYWIDUALNE i nie można na pytania tak zwyczajnie odpowiedzieć. Każdy przypadek jest inny. Zawsze , ale to zawsze i w każdej dziedzinie z niepokojącymi sprawami/pytaniami zgłaszamy się do źródła, czyli tam gdzie nam zabieg wykonywano i najlepiej będą wiedzieli co może być niepokojące a co normalne. Niestety wielu lekarzy uważa się za mistrzów i nie omawiają szczegółowo z pacjentem co i jak będzie czy może być....
  Palce mogą pozostać lekko uniesione, 7 tyg to dość wcześnie, możliwe, że rehabilitacja sprowadzi je do prawidłowej pozycji. Czasami jednak zostają "nie takie" lecz trzeba rozważyć to w innej kategorii, po operacji zniknęło coś co bolało czy bardzo szpeciło, więc jest poprawa...... Jak coś niejasno piszę ;) proszę dodatkowo dopytywać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście tak jak Pani zasugerowała staram się widzieć i widzę jasne strony zabiegu i cieszę się, że został przeprowadzony. Mam nadzieję, że rehabilitacja pomoże i palce ułożą się naturalnie ku dołowi. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

   Usuń
 20. W grudniu przeszłam operację prawej stopy - palec młotkowaty i halux . Obydwa palce są usztywnione drutami , noszę też specjalny but. Okolo 1 miesiąc po operacji zauważyłam , że drut w palcu młotkowatym powoli wysuwa się na zewnątrz i wystaje już okolo 1cm. Martwi mnie to , czy nie dzieje się coś złego , poza tym bardzo mi przeszkadza , bo szarpie opatrunki , pościel i w ogóle. Do kolejnej kontroli w poradni mam jeszcze przeszło 2 tygodnie . Proszę o radę , czy mam cierpliwie czekać , czy szukać pomocy natychmiast. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Proszę zadzwonić do rejestracji poradni i powiedzieć o sytuacji. wiem że druty po czasie w którym muszą być w pacjencie, bardzo lekko się wyjmuje bezboleśnie, więc możliwe, że świetnie się goi i one są "gotowe" ;) do wyjęcia, ale o tym decyduje lekarz operator. Na pewno nie można sobie nimi bezproblemowo majdrować ;). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Powtórnie proszę o wyjaśnienie i poradę . Jestem 7 tydzień już po operacji palca młotkowatego i haluxa. Zaczęłam już całkiem nieźle chodzić bez buta ortopedycznego . Dziś dopadł mnie mnie nagły i bardzo silny bó piszczeli tej właśnie nogi . Czy może to być coś groźnego , czy może po prostu boli w wyniku przeforsowania ? . Martwię się bardzo . Czy iść do lekarza czy dać nodze odpocząć? Proszę o radę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. możliwe, że w trakcie chodu wykonuje się kompensacja ruchu i boli mięsień piszczelowy przedni, raczej to nic wielkiego, z czasem wszystko się wyrówna, przecież stopa była długi czas po operacji używana tylko troszkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. witam serdecznie jestem 7 ms po operacji hallux i mlotkowaty palec, co mnie martwi palec mlotkowaty jest tak krzywy (podczas noszenia druta byl prosty) ze wyglada jak by jego gorna czesc byla od innej stopy albo miala zaraz odpasc...lekarz na kontroli powiedzial ze "taka moja uroda ze to dochodzi do siebie do roku czasu) ale martwi mnie to bo pomimo usuniecia halluxa dalej sie wstydze stopy....ten palec nie wyglada normalnie malo tego mlotkowaty wygladal lepiej....

  OdpowiedzUsuń
 26. 1) proszę jednak nabrać troszkę cierpliwości, że palec powróci do jako takiego "wyglądu" 2) czasami tak się zdarza, że po długotrwałym zniekształceniu zgięciowym, skóra palca szczególnie w miejscu "młotka" rozciąga się latami i po operacji jest tego "ciałka" nieco za dużo stąd wrażenie grubszego palca itd..... 3) utrzymywanie dalej w czasie zniekształcenia nie miało by sensu, z wiekiem wada postępuje, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zniekształca paznokcie, które często zaczynają wrastać i nic z nimi nie można w zasadzie zrobić, proszę znaleźć również jakieś pozytywy, bo na pewno są.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja też operowałam sobie dwa palce młotkowate. Operację miałam przeprowadzoną z użyciem takich malutkich implantów, które zostają na zawsze - smart toe. (Na szczęście nie była to operacja wykonana na druty, bo podobno potem je wyjmują na żywca:/) Wszystkim zmagającym się z problemem palców młotkowatych polecam udać się do specjalistów, którzy wykonują takie operacje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dziękuję za udział w "dyskusji" :) i polecenie nowej metody. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. witam, jestem zapisana na taki zabieg, czy zwyrodnienie stawów nie przeszkadza w przeprowadzeniu tego zabiegu?

  OdpowiedzUsuń
 30. witam, nie przeszkadza, ale w przyszłości istnieje taka możliwość że dojdzie do ponownego zwyrodnienia :/ tak czy inaczej warto taki zabieg przeprowadzić dla ulgi w chodzeniu, aby nie tworzyły się odciski/modzele na wierzchu palca młotkowatego i oczywiście aby pasowały buty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Chciałabym się dowiedzieć czy możliwe jest skorygowanie palców młotkowatych z jednoczesnym ich skróceniem? Proszę o poradę gdzie najlepiej wykonać zabieg.Najlepiej w okolicach Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie pamiętam w tej chwili czy to dawny szpital kolejowy w Otwocku czy w Aninie.... ale raczej każdy lekarz będzie wiedział, z resztą jak Pani wpisze w google szpital kolejowy/były kolejowy Otwock czy Anin to się wyświetli i przyjmuje dr Edmund/Edward Dubies i on jest tak zachwalany w tych sprawach. Na pewno dojdziecie do porozumienia co i jak zrobić. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, jestem 5 dni po operscji haluksa i palca mlotkowatego, niestety dzis niefortunnie wyszedl mi drut z palca, czy ktos mial taka sytuacje? Co teraz robic,?

  OdpowiedzUsuń
 35. oczywiście proszę zadzwonić do pielęgniarek na oddział gdzie byłą operacja i spytać, nie pierwszy taki przypadek ;) ale trzeba skonsultować koniecznie, Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 36. witam czytałam wasze wypowiedzi mnie też czeka taki zabieg za dwa miesiące i zdaniem lekarza leczenie jest indywidualne dla każdego pacjenta nie ukrywam że trochę się obawiam ale to konieczność a nie kosmetyka pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 37. trzymam kciuki i proszę zajrzeć po zabiegu i się pochwalić :) serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam, a ja się cały czas zastanawiam nad tym czy zrobić operację palów młotkowatych,bo się boję nie samej operacji ale, że przez jakiś czas nie będę mogła ćwiczyć...ile trwa gojenie po takiej operacji mniej więcej?

  OdpowiedzUsuń
 39. jakis czas oczywiście jest się wyłączonym z codziennych zajęć,gojenie różnie, zależy od pacjenta i jego osobistych skłonności, około miesiąca...

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam jestem po operacji dwóch halluksów i dwóch drugich palców, kore były młotowate, minęły już 4 miesiące i bez problemu wróvciłam do pracy po 7 tygodniach. dziś w nocy podczas snu zaczęły mnie boleć .Ból mi się nasila, palec jest przypuchnięty nie mogę go dotykać ponieważ boli. Czy mogłasz uszkodzi sobie implant ? Przecież proces gojenia został zakończony i miałam wracać do normalnej aktywności sportowej. Co moglo spowodować taką reakcję?

  OdpowiedzUsuń
 41. Zapomniałam dopisać że podczas snu palce jednej stopy wygięły się niefortunnie i ból mnie obudził

  OdpowiedzUsuń
 42. proszę poczekać z dzień dwa, może to chwilowa jakby kontuzja i przejdzie, jeżeli będzie dłużej niepokoić proszę skonsultować z lekarzem, najlepiej tym który operował, może można go gdzieś "dorwać" prywatnie bez kolejki? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam, w pon miałam operacje na palca u nogi. Paluszek został usztywniony drutem na 5 tyg. Przez 5 tyg lekarz zabronił stawiać mi stopę na ziemie, i poruszać się tylko o kulach. Pielęgniarka zmieniającą mi opatrunek nastraszyla mnie ze tez drut jest bardzo łatwo wyciągnąć, np przy zmianie opatrunku, ściąganiu skarpety- jak to się ma do rzeczywistości ?

  OdpowiedzUsuń
 44. mam pytanko do anonima bardzo bolało

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabieg był pod znieczuleniem w palca, plus dodatkowo środki nasenne więc zero świadomości, bolalo troszeczke po operacji ale dostalam zastrzyk i o bolu zapomnialam, jestem 4 dni po zabiegu i czasami tylko rwie, spie z noga na poduszce i jest elegancko :) nie ma tragedii, gorsze chodzenie o kulach :-( ale jeszcze tylko ok 5 tyg i bol paluszka który miałam przed zabiegiem mam nadzieje ze będę miała z głowy:)

   Usuń
 45. wyciąganie drutu jest bezbolesne, i faktycznie trzeba uważać aby nie dokonać tego samemu nie w porę przed czasem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam, mam zaplanowany zabieg prostowania palca młotkowatego na 29.08, niestety 25 zacznie mi się okres, czy jest to przeciwskazniem do operacji, czy powinnam przełożyć termin. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. proszę skonsultować z lekarzem, w niektórych przypadkach może być to istotna kwestia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam, w poniedziałek miałam operację - artrodeza V palca, wysuwa mi się drut, dlaczego tak się dzieje? Powinnam panikować, czy poczekać do jutrzejsze wizyty?

  OdpowiedzUsuń
 49. skoro jutro wizyta o już proszę odczekać, ale trzeba uważać bo niechcący można sobie drut wyjąć. Zawsze jak coś niepokoi to proszę dzwonić do dyżurki choćby pielęgniarek na oddział na którym był zabieg, na pewno udzielą odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy możliwe jest samoistne wysunięcie się takiego druta?

   Usuń
 50. nic w przyrodzie nie ginie i samo się nie dzieje ;) Jakiś element "pomocy" w wysunięciu musiał zaistnieć, a co na wizycie? Afera była? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 51. Musiałam dużo chodzić - taka diagnoza, a ja aż mam płaski tyłek, ale cóż.... zabezpieczać i utrzymać jak najdłużej to moje zadanie na następne tygodnie ;) pojęcia nie mam jak mógł się wydobyć bo uważałam jak z jajkiem, może w nocy... nie wiem, walczę ;) dziękuję za odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
 52. mogło to się stać w nocy, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak się kręcimy śpiąc ;) Pozdrawiam i życzę wytrwałości i nogę na temblak :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Witam. Jestem osobą stosunkowo mlodą 26 lat. Mam palce mlotkowate u obu stop od 2 do 5 palca już od około 8 lat. Przyzwyczaiłem się do życia z nimi kupuje wygodniejsze obuwie a estetyka mnie nie interesuje.
  Jedyne czym się przejmuje to dalszą deformacja całej stopy i układu ruchu. Już mam problemy z kręgosłupem ( dyskopatia) jestem wysoki.
  Moje pytanie czy warto zoperowac palce mlotkowate czy raczej stosować wkładki ortopedyczne i żyć dalej ?

  OdpowiedzUsuń
 54. niestety nie znam na to pytanie odpowiedzi, trzeba to konsultować z jakimś dokiem, najlepiej ortopedą chirurgiem od stopy i zadać pytanie czemu tak jest? jakie palce mają tata, mama? czy to u nich wystąpiło i jak daleko postępuje? Czy te młoteczki dalej się zniekształcają i jak szybko? Wkładki zawsze powinny być robione na miarę do stopy i to już sam wykonawca zadba aby elementy korygujące znalazły się na właściwym miejscy wkładki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam jestem już po operacji haluksa stopy lewej i korekcji palców młotkowatych drugiego i trzeciego ze stabilizacją wkrętami jest dobrze nie ma się czego bać:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam, jestem 2 miesiące po operacji palca z użyciem implantu tytanowego.W USG kontrolnym pisze że płytka jest stabilna ale z widocznym minimalnym (do 0,5 mm) ruchem w szczelinie po resekcji stawu, brak zrostu kostnego.Palec boli przy próbie obciążania w tym miejscu, czy to jest związane ze zbyt wczesnym obciązaniem tego palca i brakiem zrostu czy po prostu ból moze byc spowodowany samą obecnoscią implantu?

  OdpowiedzUsuń
 57. To jest "działka" lekarza. Nie jest dobrze jeżeli po dwóch miesiącach nie ma zrostu (jak rozumiem było złamanie?) Na pewno na kontroli zostały udzielone jakieś rady/wskazania etc.... jeżeli nie, koniecznie trzeba skonsultować z innym lekarzem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 58. dziękuję Pani,tak, był staw rzekomy i zespolenie na implancie w celu uzyskania zrostu.Oczywiscie w zaleceniach mam unikanie pełengo obciążania stopy poniewaz jeszcze zrostu nie ma.Pytanie tylko czy od samej obecnosci implantu mozna odczuwac jakies dolegliwosci?implant jest dobrze, w osi

  OdpowiedzUsuń
 59. raczej pacjenci ich nie odczuwają, choć wydaje się to dziwne ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 60. Jestem 2,5 miesiaca po operacji pala mlotkowatego.Nadal kuleje,a stopa boli nie przy chodzeniu.Jestem cierpliwa,wiem ze wszystko wymaga czasu ale mam miec zabieg w drugiej stopie i boje sie ze wcale nie bede mogla chodzic.

  OdpowiedzUsuń
 61. lekarz powiedzial ze musze to rozchodzic a ja wykrzwiam stope i teraz boli mnie kostka duzy palec ze nie wspomne o kregoslupie

  OdpowiedzUsuń
 62. przepraszam że tak dociekam, czy to ten lekarz mówi co operował czy jakiś inny? No bo to raczej nie jest normalne, rozumiem, że jakiś dyskomfort etc mogą być ale nie ból żeby normalnie chodzić nie można było. Zawsze mówię wtedy żeby zmienic lekarza :( a co najmniej skonsultować z drugim, okropny czas nastał, że nie można w pełni zaufać specjalistom :(

  OdpowiedzUsuń
 63. Nawet nie wiem kto oferował a z lekarzy w czasie 2dni pobytu w szpitalu widziałam tylko anestezjologia i Panią doktor która wydawała mi wypis.Potem kontrola w poradni dwa razy.Dzięki zasięgnę opinii kolejnego lekarza może coś poradzi

  OdpowiedzUsuń
 64. trzymam kciuki i czekam na wieści. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 65. Witam nie trzeba panikować stopa przez dłuższy czas będzie dziwna wiem z własnego doświadczenia:)trudno to opisać jakby to była noga kogoś innego ale mija po pewnym czasie:)trzeba uważać i nie obciążać stopy pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 66. witam , w lewej nodze mam taki palec od dziecinstwa, druga jest w lepszym stanie - chirurg powiedzial ze skroci palec i jezeli dobrze zrozumialam to czesc sciegna z prawej strony palca przelozy na druga strone ale to wszystko bez druta i bez implantu. Czy to jest standartowa operacja? dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 67. nie odpowiem na pytanie czy to standardowa metoda, decyzję zawsze podejmuje lekarz, a mnie nic do tego, ważne, że ma pomysł i jest pewny swego, mam nadzieję, że jest Pani w dobrych rękach :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 68. dziekuje - opowiem po operacji - czyli po 18 lutego

  OdpowiedzUsuń
 69. dzien dobry pomylilam sie w datach - i dzisiaj miala operacje ; Znieczulenie podkregowe opaska uciskowa 20 minut, przeciecie grzbietowe wyciecie glowy - grzbietu palca, i mial mi unieruchomic zginacz , taka byla pierwotna wersja ale zrobil tak ze zachowal mi wszystkie zginacze (stawy) i przeprowadzil sciegno w sposob taki ze bede miala palec zginajacy sie normalnie tak jak zdrowy palec. Niczego nie czulam operacj sama to chyba nawet nie 30 minut. Wszystko ambulatoryjnie O 13 godz zostalam przyjeta na oddzial a o 16 juz opuscilam. jest godz 19 mam znieczulenie dlugotrwale - do domu tramadol albo ixprim, wole tramadol, pielegniarka co 3 dni zmiana opatrunku bedzie przychodzic do domu az do zagojenia , Szwuy rozpuszczalne

  OdpowiedzUsuń
 70. Dziękuję za wpisik, może / mam nadzieję, że nie jedna osoba dzięki taki wpisom znajdzie otuchę" :) że to nie koniec świata, a tylko będzie lepiej :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziekuje - dopisuje dalej : 19 dzien po operacji. Pierwsza noc byla fatalna z mojego powodu, bo nie odebralam tramadolu przepisanego, sadzilam ze ten ktory mam , o dlugim dzialaniu wystarczy --- alez skadze. Wzielam 2 x 100 tramadol w odstepie 2 godzin + srodek nasenny rozluzniajacy --- zaznaczam ze to po konsultacji z lekarzem - akurat z moimi lekarzami moge sie konsultowac sms, bo odradzam faszerowanie sie lekarstwami samowolnie , szczegolnie po znieczuleniu. Pod materac lozka wsadzilam duza zwinieta koldre , bo noga musi byc umieszczona wyzej. Opatrunki byly na poczatku zmieniane przez pielegniarke - teraz zmieniam sama. Wlasciwie to bralam tylko 2 dni srodek przeciwbolowy. Pomaga tez ciuchotko muzyka relaksujaca. Szwy nadal sie trzymaja. Najmniejszy palec podchodzi w gore ale chirurg powiedzial ze to kwestia czasu. Od zeszlego tygodnia zakladam but szeroki. Owszem prowadzic samochod moge ale nie jest to rosadne urazic stope mozna szybko - we wtorek mam wizyte u chirurga. Palec nadal "opuchniety" ale to normalne . Bedzie dobrze:)

   Usuń
 71. Witam,mam pytanie. Jestem po 2 operacjach palca młotkowatego u nogi. Drugiemu zabiegowi poddałam się gdyz po pierwszej operacji z użyciem druta kirschnera palec sie nie zrósł,2 miesiące po powtórnym zabiegu(tym razem z użyciem tytanowego implantu) równiez byl problem ze zrostem kostnym, a teraz mija 7 miesięcy od ponownej operacji i nadal odczuwam dolegliwosci bólowe przy obciążaniu tego palca od tego miejsca gdzie nie bylo zrostu, ból promieniuje na cały palec.Czy taka już "uroda" po tych zabiegach że nie można obciążać całej stopy i nauczyć się tak chodzic aby nie obciązac nogi czy nadal można podejrzewać że jest coś nie tak?Czy pacjenci odczuwają nadal dolegliwosci bólowe po takim czasie np w związku ze sztywnością palca czy raczej problemu dopatrywać się nadal w braku zrostu?niedługo wybieram się na wizytę kontrolną jednakże chcialabym zasięgnąć tutaj porady czy takie dolegliwosci mogą utrzymywać się u pacjentów z innych przyczyn niz brak zrostu, np z powodu sztywnosci a co za tym idzie nieprawidłowo pracujących mięśni , ścięgien itp.Palec jest troszkę krótszy nż powinien.Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 72. Moim zdaniem nie powinien po takim czasie palec boleć. Owszem bywa, że pacjenci miesiącami przyzwyczajają/uczą się na nowo noszenia np klapek, a czasami jest to niemożliwe właśnie przez sztywny palec. Może zrobił się wewnątrz bliznowiec etc.... co daje ból, a może został uszkodzony nerw... niestety stawiałabym na jakąś komplikację pooperacyjną :( Pozdrawiam i trzymam kciuki, żeby dało się wyprowadzić problem.

  OdpowiedzUsuń
 73. Miałam operacje haluks plus 2 palce młotkowe w sumie trzy druty .Minęło 7 miesięcy ból straszny do dzisiaj,każdy krok to ból niesamowity,a muszę funkcjonować nie wiem jak będzie dalej zycie przede mna planuje pierwsza ciążę jak unosić ją dodatkowo 15-20 kg ciężaru ciała,jak ledwo sama się poruszam ---płakac mi sie chce lekarze tez rozkładają rece, gdybym wiedziała że tak będzie po operacji nigdy--ale to nigdy bym tego nie zrobiła:(....Po siedmiu miesiącach zaczynają bolec mnie biodra kolana --jak by nie było chodzę zle i zaczynaja sie problemy inne z jakimi nigdy dotąd nie miałam problemu.....płakać się chce...................

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, mam podobny problem po operacji palca młotkowatego ból przy chodzeniu już mam od 9 miesięcy, a miało być tak pięknie, super kolorowo i bez bólu a teraz strasznie żałuję.Podaj mi proszę maila lub napisz do mnie kasiak8989@interia.pl to wymienimy może numery telefonu i coś razem wymylimy.pozdrawiam

   Usuń
 74. słyszałam o różnych powikłaniach ale o stałym bólu nie, nie próbowała Pani konsultować się z innymi specjalistami? W ciąży nie musi Pani przytyć. Piszę/mówię to ze swojego doświadczenia, miałam w ciąży cukrzycę i byłam na diecie, w ogóle nie przytyłam i po porodzie ważyłam sporo mniej niż przed ciążą a dziecko dziewczynka miała prawie 3,5kg.

  OdpowiedzUsuń
 75. werx (weerx@wp.pl)15 czerwca 2017 04:03

  Dzień dobry,
  proszę o odpowiedź, zwłaszcza osób po operacjach palców młotkowatych - czy mieliście operację przeprowadzaną na NFZ? Jesli tak, to gdzie? Jak wygląda cała procedura od skierowania od lekarza rodzinnego do operacji?
  Bardzo proszę o szczegółowe informacje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 76. Moi pacjenci/klienci z reguły wiedzą gdzie i u kogo chcą być operowani i zapisują się do takiego lekarza prywatnie gdzie zostają jakby sklasyfikowani czy trzeba operować np i dalej lekarz już kieruje gdzie co i jak.

  OdpowiedzUsuń
 77. Jak długo trwa operacja palca młotkowatego?

  OdpowiedzUsuń
 78. nie mam pojęcia i myślę, że z tym pytaniem tylko do lekarza prowadzącego który wie co zamierza wykonać w trakcie operacji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Również pozdrawiam;)

   Usuń
 79. Witam,
  9sierpnia miałam operację metodą Chevron na NFZ w Łodzi. Znieczulenie podpajęczynówkowe w kręgosłup. Ból silny przez dwa dni, do wytrzymania. Później bez przeciwbólowych. Sześć tygodni noga w gipsie. Dzień temu miałam zdjety gips. Mam wrażenie, że dziś noga jest bardziej opuchnięta. Czy to normalne?

  OdpowiedzUsuń
 80. jest to możliwe, może wpływać na obrzęk nawet pogoda.... może Pani troszkę bardziej poruszała nogą niż jak była w gipsie i się lekko przetrenowała, a może to zwykła reakcja na zmianę.... proszę obserwować jak będzie wyglądać po nocy i po kilku dniach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 81. Witam. Żona miała operowane dwa palce (młotkowate) jakieś 4 miesiące temu, od tej pory nażeka na ból co jakiś czas. Ok miesiąca temu miala na jednym czarny paznokieć ( oczywiscie zszedl sam ) aktualnie ma co jakiś czas uczucie strasznego palenia palców tak , że nie morze spać. Nie moge jej zmusić do konsultacji z lekarzem a sam jestem na wyjeżdzie. Jak pani myśli wizyta u lekarza jest konieczna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochanie dziękuję za troskę, ale operacje miałam 11 miesięcy temu :)

   Usuń
  2. witam, przepraszam, że dopiero teraz.... przedświąteczny nawał..... wszelkie takie dolegliwości nawet jeśli minęło 11 mcy to efekt uszkodzonych nerwów podczas operacji co niestety NIE JEST błędem w sztuce. Z czasem powinno czucie wykształcić się na nowo. Każdy wtedy twierdzi, że po co mu była ta cała operacja..... no i tu jest właściwe pytanie... trzeba umieć przewartościować czy te komplikacje nawet przez dłuższy czas nie są lepsze niż z czasem niemożność chodzenia w przypadku nie wykonania operacji..... Pozdrawiam Państwa serdecznie :)

   Usuń
 82. Witam. Operację haluksa prawej stopy przeszłam w 2011 roku - metoda Scarf. Jestem zadowolona. 5 dni temu przeszłam operację lewej stopy tą samą metodą. Przy okazji naprawiono mi również palec młotkowaty (IV). Trochę niepokoi mnie utrzymujące się zasinienie palca. Jak długo ma prawo się utrzymywać?

  OdpowiedzUsuń
 83. och to wcześnie decydować co i jak.... trzy miesiące utrzymuje się u moich pacjentów :) obrzęk i zasinienie a u jednej już pół roku obrzęk, choć ciągle maleje..... wszystko jest bardzo indywidualne. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 84. witam jestem po operacji prawej stopy haluks i palec mloteczkowy.Mam pytanie czy to normalne ze po 3 miesiacach nie czuje palca mloteczkowego jest jakby dretwy.Nie mam w nim czucia.I jak dlugo jesli to normalne moze tak byc?

  OdpowiedzUsuń
 85. przepraszam że tak długo czekałaś na odp.... tak to w większości przypadków tak jest jeśli nie we wszystkich, taka cena ... jednakże należy przewartościować że przecież już można chodzić, stopa wygląda i but da się ubrać... z czasem uczymy się nowych odczuć stopy.... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń