wtorek, 28 maja 2013

Pielęgnacja Stóp

 



   Pielęgnacja stóp. Brzmi dość zwyczajnie. Lecz od niej może zależeć bardzo dużo.
Stopy najczęściej po prostu myjemy, ubieramy i sprawa załatwiona. Czy to wystarczy? Niektórym szczęściarzom tak. Większości ludzi nie. Od czego zacząć prawidłową pielęgnację stóp?
   Na początek trzeba zadać sobie pytanie. Jakie mamy stopy? Czy są całkowicie "bezproblemowe" i to minimum im wystarczy, czy należy im jakoś dopomóc. Podzielę w taki razie pielęgnację stóp na dwa rodzaje.
   Pierwsze niech będą te "bezproblemowe", bez skazy. Według moich obserwacji będzie to do 5% z Was. Z reguły tak jest, że Ci którzy myślą, że mają super stopy są w błędzie. Warto więc choć jeden raz w życiu pójść do specjalisty i dowiedzieć się jakie mamy stopy. Nie musimy korzystać z całego zabiegu pedicure. Po prostu wystarczy umówić się na "oględziny". Jeżeli potwierdzi się, że naszym stopom nic nie brakuje, możemy sprowadzić pielęgnację do minimum. Lecz należy zachować pewne zasady "profilaktyczne". Po każdym myciu stopy muszą być bardzo dokładnie wytarte, szczególnie w przestrzeniach między palcami. Paznokcie regularnie obcinamy z tendencją- na prosto, warto je również opiłować. Dla osób bojących się, że obetną za krótko polecam używanie pilniczka do paznokci- szklanego lub papierowego. Pilniczek na pewno nie "ciachnie" nam przypadkiem ;) za dużo.
Kremy jeden lubi drugi nie. Jednak co jakiś czas nie zaszkodziłoby czegoś użyć. W lecie polecam preparaty zawierające miętę, działają odświeżająco i dodają lekkości, a na pewno, nawet idealne stopy w upał dają uczucie ciężkości. Zimą jeżeli często marzniemy można stosować rozgrzewające kremy do stóp np. z papryczką. Gama preparatów pielęgnacyjnych jest tak ogromna, że jest w czym wybierać. Należy wystrzegać się jednak smarowania przestrzeni między palcami. Krem może stać się pożywką dla bakterii i źródłem chorób skóry np. grzybicy. Na rynku są kremy, które  w swoim składzie mają leki przeciwgrzybiczne, ich stężenie daje ochronę skórze stóp i paznokciom oraz zabezpiecza przed zakażeniem. Tymi kremami można smarować również między palcami.
   Drugim elementem prawidłowej pielęgnacji stóp jest obuwie i odzież. Noszone skarpetki, rajstopy itp. powinny być wykonane z naturalnych włókien, aby były przewiewne i nie odparzały. Buty natomiast, podając wzorowy przykład, powinny być tak noszone, aby miały dzień przerwy na "wentylację". Jeżeli ktoś ma jakieś ulubione, powinien mieć ich dwie pary i nosić przemiennie jeden dzień jedne, drugi dzień drugie, dając butom "odpocząć". Nie należy również przechowywać butów w szczelnych  plastikowych pudełkach. Same buty powinny być wygodne i najlepiej z naturalnych materiałów, bądź ze skóry, aby tak jak w przypadku ubrań zapobiec nadmiernej potliwości, obtarciom i odparzeniom.
   Przejdźmy teraz do stóp problemowych. Podstawą dbania o takie stopy  jest konkretne ukierunkowanie pielęgnacji. Nie będę tu opisywała każdego przypadku z osobna, bo jest ich bardzo dużo, w kolejnych postach omówię je na pewno. Najważniejsze jest poznać "swój" problem, zależnie od stopnia zaawansowania należałoby regularnie odwiedzać gabinet pedicure'u, a w domu włączyć własną "terapię". Pedicurzysta zaleci odpowiednie preparaty do codziennego stosowania, podpowie co robić aby problem zminimalizować, a w poważnych przypadkach skieruje pacjenta do lekarza specjalisty (np. dermatologa, chirurga). "Wyprowadzenie" pacjenta trwa różnie, czasami wystarczy kilka wizyt, a niekiedy potrzeba kilku miesięcy, często jest też tak, że regularność zabiegów pedicure jest konieczna, utrzymuje ona w stałej sprawności stopy, nie ma poprawy i jej nie będzie, bo np. stan zwyrodnieniowy stawów stóp ciągle się pogarsza, musimy to niestety zaakceptować i dbać o stopy jeszcze gorliwiej, aby służyły nam i nosiły nas jak najdłużej.
   Pielęgnacja stóp jest bardzo szerokim pojęciem. Mam nadzieję, że temat się spodoba i będą pytania. Chętnie na nie odpowiem.

1 komentarz:

  1. super naprawde gratuluje w 100% zgadzam sie z Tobą

    pozdrawiam Magda

    OdpowiedzUsuń