poniedziałek, 27 maja 2013

Podologia, podolog- kto to taki?

   Podologia w Polsce jest jeszcze raczkującą dziedziną. Np. w Niemczech zawód podologa istnieje od 2002 roku. O ustanowienie zawodu walczyli sami pedicurzyści.
   Kto totaki- podolog?
Podolog jest wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie medycyny, zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem, profilaktyką i pielęgnacją stóp. Zna się na technikach zaopatrzenia ortopedycznego, doradzi jakie leki,maści zastosować na zmienione chorobowo miejsca, dobierze odpowiednią metodę wykonania zabiegu pedicure, według uznania pokieruje również pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty.
   W moim gabinecie pierwszą wizytę pacjenta rozpoczynam dokładnymi oględzinami stóp i wywiadem. Pytam czy istnieje powód, dla którego do mnie przyszedł, czy może oczekuje zabiegu "czysto" pielęgnacyjnego. Bez względu na powód, zawsze omawiam stan stóp, instruuje jak o nie dbać, a niepokojące zmiany rozpoczynam "leczyć". Najczęściej wystarczy regularnie przez kilka zabiegów pedicure (co 4-6 tygodni) prowadzić obrany przy pierwszej wizycie kierunek ( czy to usuwania zrogowaceń, modzeli itp, czy formowania nowego kształtu paznokcia tzw. wyprowadzania). Problem z reguły zanika, a na pewno bardzo się minimalizuje. Wymaga to często współpracy pacjenta z pedicurzystą. Forma może być różna: dodatkowe ścieranie zrogowaciałych zmian w domu, stosowanie specjalistycznych maści lub kremów, czy zakrapianie preparatów wspomagających np. płynu zmiękczającego do wrastających paznokci. Ważne jest, bez względu na stan stóp, dobrać odpowiedni krem pielęgnacyjny i aby był on używany!
Zwyczajem jest, że myjemy zęby codziennie i to kilka razy. Czemu więc, o tak ważnych częściach ciała jakimi są stopy- zapominamy. One nas noszą, od nich zależy nasz standard życia. Sprawmy sami, aby były zadbane, ładne i zdrowe i nie bójmy się pójść do specjalisty dowiedzieć się czego nasze stopy potrzebują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz