niedziela, 2 czerwca 2013

Czarny paznokieć

   Czarny paznokieć, to paznokieć uszkodzony mechanicznie. Uszkodzenie może powstać od bezpośredniego uderzenia przy niefortunnym kopnięciu w mebel, czy przy upadku. Może również być efektem stanięcia nam na palce drugiej osoby. Czasami "zjawisko" takie powstaje po wyprawie w góry, schodząc w dół, stopa w bucie przesuwa się do przodu i paznokcie są szczególnie uciskane.
Kolor czarny tworzy się z powodu wylewu krwi z uszkodzonego naczynia krwionośnego do warstw między-paznokciowych. Sam paznokieć- płytka zbudowany jest z warstw. Jest to szczególnie widoczne gdy paznokcie się rozdwajają np. u dłoni. Wylew krwi może nastąpić do różnych części paznokcia i do różnych warstw. Efekt jest podobny, po prostu paznokieć robi się czarny (od zaschniętej wewnątrz krwi- oczywiście małej ilości, ale to już wystarcz aby zabarwić paznokieć). Jednak gdy będzie to miało miejsce pod samą wierzchnią warstwą łatwiej i szybciej będzie nam się z tym uporać. Zamieszczam tu dla przykładu kilka zdjęć moich pacjentów, żeby przybliżyć problem.
Około miesiąca, półtora po uderzeniu, widać jak
  powoli zaczyna odrastać nowy- zdrowy paznokieć

wiele miesięcy po eskapadzie górskiej, w jednym 
punkcie półmilimetrowej wielkości czarny ślad, a paznokieć
zrasta bardzo wolno

mniej więcej cztery miesiące po upadku, przed zabiegiem pedicure
paznokieć drugiego palca zrósł w połowie i się uniósł

te same paznokcie co wyżej, godzinę później po zabiegu
pedicure, udało się usunąć z paznokcia drugiego palca 
"kolor czarny", duży paznokieć pomału zaczyna odrastać7-my wrzesień, po trzech miesiącach odpadła
uszkodzona wierzchnia warstwa paznokcia
i widać nowy odrastający paznokieć

   Na początku po uszkodzeniu paznokieć i palec bolą. Wkrótce po uszkodzeniu paznokieć będzie rósł, ale wolniej niż zdrowy. Po około 2-3 miesiącach zaczyna być widoczny odrost. Pojawia się nam początek "nowego" paznokcia, zazwyczaj już prawidłowego. Część czarna w różnych miejscach z czasem zacznie odchodzić. Trzeba dbać, aby paznokieć taki był krótki, a każdy dający się podważyć element spiłowujemy pilniczkiem na gładko, czy na miarę naszych możliwości podcinamy. Zabezpiecza się tym przed przypadkowym zarwaniem paznokcia, przez zahaczenie ubraniem, pościelą itp. Najlepiej, żeby zajęła się tym   wykwalifikowana pedicurzystka.
   Kobiety są w lepszej sytuacji, bo zawsze mogą pomalować paznokcie i przestaje problem być widoczny. Z czasem jak "to czarne" odejdzie możemy mieć "coś" nieciekawego pod spodem. Jeżeli odrost nowego prawidłowego paznokcia jest już wystarczający, można zrekonstruować paznokieć np. żelem i będzie on wyglądał jak nowy, co nie oznacza, że nie trzeba o niego dbać i uważać.
   Czas całkowitego zrostu to około 8 miesięcy a nawet rok. Dopiero gdy coś na paznokciu "zalega" widzimy z jaką prędkością one rosną, choć wydaje się nam, że musimy je obcinać co chwilę.

2 komentarze:

  1. Miałem uszkodzony paznokiec u ręki, zrobił sie czarny, odczekałem miesiąc, zaczął z jednej strony odchodzić(z boku). Zaczęła śmierdzieć ta skiśnięta krew pod paznokciem, zdobyłem się na odwagę i go zerwałem lol. Dobra decyzja !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Drastycznie mówiąc, jest kilka "dolegliwości" paznokci, dla których najtrafniejsze byłoby ich zdjęcie. Z racji wieku bądź dolegliwości/chorób towarzyszących często się tego pacjentom oszczędza. Moim zdaniem była by to najskuteczniejsza kuracją w walce z grzybicą paznokcia. Jednak nie stosuje się tej metody. W przypadku czarnego paznokcia z czasem sam by odpadł....

    OdpowiedzUsuń